Kalp pili takılması

Kalbin dakikada belirli bir sayıda atması sinüs nodu denen bir bölgeden çıkan elektriksel uyarılar ve bu uyarıların elektriksel tellerle kalbin diğer bölümlerine iletilmesiyle sağlanır. Sinüs nodunun hastalanması veya ileti yolunda bir bozukluk olması kalbin dakikada atım sayısının düşmesine, nabzın yavaşlamasına, bu da çabuk yorulma, nefes darlığı veya bayılmaya yol açar. Bu durumun tek tedavisi tek veya çift odacıklı kalıcı kalp pili takılmasıdır.

Bazı kalp yetmezliği olan hastalarda kalpte senkronize çalışma bozukluğu vardır, bu da kalbin gücünü daha da zayıflatır. Bu hastalarda kalbin gücünü artırmak için CRT adı verilen özellikli bir pil takılır.  Yine bazı kalp yetmezliği hastaları ani ritm bozukluğuna ve hayati tehlikeye meyillidir. Bu hastalarda da ritm bozukluğu olduğunda bunu tedavi eden şoklama özelliği olan ICD pilleri takılır.

Kalp pilleri anjiyo cihazında hastayı uyutmadan, lokal anestezi ile çoğunlukla sol üst göğüs hizasında deri altına yerleştirilir. 1-2 günde taburcu edilir.